0712
2021
banyo, dolap, seçmek, nelere, dikkat, etmeliyiz, banyo dolabı seçimi

Banyo dolabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Banyo tadilatı söz konusu olduğunda, birkaç yükseltme banyo tasarımında daha büyük bir etkiye sahip olabilir  . Tıraş olmak, Havluları ve eşyaları koymak, diş fırçalamak ve diğer günlük işlerinizi yapmak için işlevsel bir alan sağlamanın yanı sıra banyo dolabı, banyo için görsel bir odak noktası görevi görüyor. 

Banyo dolapları için kullanılan en yaygın malzemeler masif ahşap, sunta, MDF (orta yoğunluklu sunta) ve kontrplaktır. Çoğu malzeme yeni makyaj kurulumunuz için uygun olsa da, bilmeniz gereken kendi artıları ve eksileri ile birlikte gelirler. Bu farklı banyo makyaj malzemeleri arasındaki farkları anlayarak, banyonuz için aklınızdakilerle en iyi çalışacak seçeneği seçebilirsiniz.

Banyolarımızın çoğunda, banyo çarşaflarını, banyo malzemelerini ve banyo malzemelerini saklamak için kullanılan küçük yardımcı dolaplar bulunur. Her gün su sıçramalarına, buhara ve damlayan losyonlara maruz kaldıkları için bu dolapların sağlam olması gerekir. Bu nedenle, sorunsuz bakım için bu banyo dolapları için doğru taban malzemesi, yüzey bitişi ve tezgah malzemesi seçimi çok önemlidir. İşte banyo dolaplarınız için kullanılabilecek en popüler malzemeler için bir rehber.
 

1. Banyo dolabı çeşitleri nelerdir?

 • En yaygın banyo dolapları, banyo dolaplarının çekmece ve kepenk kombinasyonu olduğu banyo tezgahının altına inşa edilir.
 • Banyoda ayaklı lavabo olması durumunda, dolap lavabonun hemen üzerine kurulur. Bu tür bir dolap bir ön ayna içerir ve 6-8 inç derinliğe sahiptir, bu da banyo malzemelerinin ve banyo malzemelerinin saklanması için yeterlidir.
 • Banyo dolapları da bağımsız duvara monte dolaplar veya zemin dolapları şeklinde kurulur.

2. Banyo dolabı malzeme seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

 • Banyo nem yüklü bir alandır. Bu nedenle tüm banyo dolabı malzemeleri neme ve neme karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Ayrıca banyo dolabı malzemelerinin mermer, granit veya kuvars gibi taş tezgah malzemelerinin ağırlığını taşıyacak kadar sağlam olması gerekir.

3. En iyi banyo dolabı malzemesi hangisidir?

 • Kabinin temel çerçevesini üretmek için su geçirmez bir kontrplak seçin. Malzeme çok kararlı ve neme karşı oldukça dirençli olduğu için en iyi seçimdir.
 • MDF (orta yoğunluklu elyaf) gibi malzemelerden kaçının. MDF neme ve neme karşı dayanıklı değildir.
 • Bazı ev sahipleri masif ahşabı tercih eder, ancak malzeme banyolar için uygun değildir: masif ahşap, nem ve nem varlığında genleşme ve büzülme eğilimindedir.
 • Sunta içinde hazır banyo dolapları tercih etmeyin. Bu malzeme sadece doğal taş tezgahların ağırlığı altında çökmekle kalmaz, aynı zamanda su veya buhar varlığında da bozulma eğilimi gösterir.
 • Hatta hazır PVC dolapları da tercih edebilirsiniz. Çok uygun maliyetlidirler, ancak PVC çok dayanıklı olmadığından ve zamanla sarkabileceğinden, yalnızca kiralık daireler için veya kısa vadede kullanılmalıdır.

4. Banyo dolaplarının yüzey kaplaması için en uygun malzeme hangisidir?

 • Laminat, banyo dolapları için en iyi seçenektir çünkü leke ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bununla birlikte, mat cilalı laminatların kullanılması tavsiye edilir - lekeler, çizikler ve lekeler mat bir yüzeyde parlak bir yüzeye göre daha az görünür
 • Banyo dolapları için ahşap kaplamalardan kaçının; laminattan daha hassastırlar ve düzenli bakım gerektirirler.
 • Banyo dolabının temel yapısını kontrplaktan da üretebilir ve cam panjurlara gidebilirsiniz. Cam, modern bir görünüm kazandırır ve banyoya hafiflik unsuru getirir.
 • Banyo dolaplarını bitirmenin ekonomik bir yolu, lateks veya yağ bazlı boya ve astarlardır. Lateks boyaları tercih etmek daha iyidir çünkü bunlar yağ bazlı boyalardan daha az VOC salmaktadır.

5. Dolap tezgahı için en iyi malzeme nedir?

 • Granit, şık ve şık bir görünüm kazandırdığı için tezgah için en iyi malzemelerden biridir. Granit bakım gerektirmez ve çok çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur.
 • Mermer, doğal damarları sayesinde zarif görünen pahalı bir tezgah malzemesidir. Mermer kullanmanın en büyük dezavantajı, leke ve çiziklere meyilli olmasıdır, bu nedenle mermer tezgahı düzgün şekilde kapattığınızdan emin olmanız gerekir.
 • Sıra dışı bir görünüm için bazı ev sahipleri banyo tezgahında porselen karolar, seramik karolar veya cam mozaik kullanır. Bu en iyi fikir olmayabilir: Derz dolgu hatlarını tamamen temiz tutmak zor olabilir ve bu, zaman geçtikçe küf veya küf oluşumuna neden olabilir .
 • Bu örnekte olduğu gibi banyo tezgahı için de sağlam bir yüzey düşünebilirsiniz. Katı yüzey çok çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur. Herhangi bir şekle ısıyla şekillendirilebilen kırma taş malzemeler ve akrilik reçinelerden yapılmıştır. Küçük çizikler için kolayca zımparalanabilir veya parlatılabilir, ancak üzerine düşen ağır cisimlerden veya yoğun ısıya maruz kalmasından zarar görebilir.